Uudised

Koera, kassi ja valgetuhkruga Ukrainast Eestisse

Koera, kassi ja valgetuhkruga Ukrainast Eestisse

Eesti lihtsustas seoses sõjaolukorraga Ukrainas sealt saabuvate sõjapõgenike ja Venemaalt naasvate EL-i kodanikega kaasas olevate lemmikloomade liikumise nõudeid.

https://pta.agri.ee/koera-kassi-ja-valgetuhkruga-ukrainast-eestisse 

Sõjapõgenik, kes siseneb Eestisse koera, kassi või valgetuhkruga peab esimesel võimalusel teavitama Põllumajandus- ja Toiduametit (PTA) ja Maksu- ja Tolliametit (MTA). Selleks tuleb täita teavitusvorm ning saata see meiliaadressile pta@pta.agri.eedarja.trohhatsova@pta.agri.ee ning elika.brosman@emta.ee. Vajadusel aitavad vormi täita kohalike omavalituste, piiripunktide, hotellide, pagulaskeskuste esindajad.

Teavitusvorm:

TEAVITUSVORM_ukraina keeles.DOCX | 29.63 KB | DOCX

TEAVITUSVORM_vene keeles.docx | 26.84 KB | docx

Juhul kui teatise esitamisel tekib küsimusi, tuleb ühendust võtta PTA valvetelefoniga +372 7358536. Abi saab ka PTA regiooni spetsialistidelt.

Kui loom jääb Eestisse, korraldab Põllumajandus- ja Toiduamet looma ülevaatuse, vaktsineerimise, kiipimise jms. Samuti jääb loom vähemalt 21 päevaks isolatsiooni ning Põllumajandus- ja Toiduameti järelevalve alla.

Vältimatu loomaarsti abi saab lähimast loomakliinikust. Kui võimalik, tasuks enne konsulteerida telefoni või e-kirja teel.

Paljud Eesti loomaarstid on avaldanud soovi Ukraina põgenikega kaasas olevaid lemmikloomi omalt poolt aidata, pakkudes loomadele arstiabi soodushinnaga või suisa tasuta. Lisainfot selle kohta saab Eesti Väikeloomaarstide Seltsist https://loomaarst.ee/.  

Loomakliinikute kontaktid on leitavad näiteks infoabi kodulehel: https://www.infoabi.ee/business_regions/loomakliinikud või https://www.1182.ee/veterinaaria-loomakliinikud.

Teiste lemmikloomadega, nagu selgrootud, troopilised dekoratiivkalad, kahepaiksed, roomajad, närilised ja koduküülikud ning mõningad linnuliigid, liikumisel PTA-d teavitama ei pea, kuna Eestis nimetatud lemmikloomadele liikumise reegleid kehtestatud ei ole. Loomad peavad olema kliiniliselt terved ning nende heaolunõuded peavad olema liikumise ajal tagatud.

Teistele koertele ja kassidele, näiteks kasvanduste, varjupaikade ja muu päritoluga loomadele nimetatud erisus ei laiene ja nende sissetoomine pole lubatud. Eelkõige on see seotud marutaudi Eestisse toomise kõrge riskiga.

KONTAKTID:

1.    Põhja regiooni (Harjumaa, Raplamaa) loomatervise juhtivspetsialist:
Harles Kaup, 57872815, harles.kaup@pta.agri.ee

2.    Lõuna regiooni (Põlvamaa, Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa, Võrumaa) loomatervise juhtivspetsialist:
Urmas Pallon, 504 8669, urmas.pallon@pta.agri.ee

3.    Lääne regiooni (Hiiumaa, Läänemaa, Pärnumaa, Saaremaa) loomatervise juhtivspetsialist:
Raivo Mogilnõi, 516 8983, raivo.mogilnoi@pta.agri.ee

4.    Ida regiooni (Ida-Virumaa, Jõgevamaa, Järvamaa, Lääne-Virumaa) loomatervise juhtivspetsialist:
Kaja Vainula, 5693 0410, kaja.vainula@pta.agri.ee